Paranormalne

Colorado Stanley Hall

Colorado Stanley Hotel

Hotel Stanley w Estes Park w Kolorado jest znany jako odległy górski „Overlook Hotel”, który pojawił się w filmie Stanleya Kubricka „Lśnienie” z 1980 roku. Był on również inspiracją dla powieści Stephena Kinga, która została przerobiona na ten film, podobno po tym jak spędził tam noc podczas burzy śnieżnej.

Hotel został zbudowany w 1909 roku przez wynalazcę z Massachusetts, F.O. Stanleya, który zamieszkał tam ze swoją żoną, Florą. Flora Stanley była znakomitą pianistką i według mitu (otwiera się w nowej karcie), jej ducha można czasem usłyszeć grającego nocą na fortepianie w pokoju muzycznym. F.O. Stanley jest czasem nie na miejscu na starych fotografiach – upiorna sztuczka, która zainspirowała ostatnią scenę filmu. Personel hotelu twierdzi również, że duchy rozpakowywały torby gości i włączały i wyłączały światła, a na korytarzach słychać upiorny śmiech dzieci.

Niesławny pokój 217 w hotelu, który pojawia się zarówno w książce, jak i w filmie, jest podobno nawiedzany przez ducha pokojówki, która podobno została wysadzona przez okno – ale nie zabita – w eksplozji gazu w 1911 roku. To właśnie w tym pokoju King i jego żona spędzili noc, jak wynika z jego późniejszych wywiadów. Ale podczas gdy hotel jest bez wątpienia przerażający, makabryczne wydarzenia zasugerowane w książce i filmie wydają się całkowicie pochodzić z jego wyobraźni.

Obecnie można zarezerwować pokój 217 w hotelu Stanley, wśród innych pokoi. „The Shining” jest stale odtwarzany na jednym z wewnętrznych kanałów telewizyjnych, a hotel prowadzi prężny biznes związany z wycieczkami po duchach. Oprócz duchów Stanleyów i pokojówki, podobno upiorny kowboj nawiedza pokój 428, a pracownicy hotelu twierdzą, że duchy były widziane w tunelach pod hotelem, które kiedyś służyły pracownikom do poruszania się po ogromnej posiadłości.