Filozofia

Czym jest szczęście?

To był moment, w którym uderzył we mnie piorun i natychmiast poczułem dreszcze na całym ciele. Bez względu na to, gdzie się udałem na planecie Ziemia, wszystkie kultury, z którymi miałem styczność, czciły zadowolenie jako jeden z najwyższych stanów, które należy kultywować w życiu. Jednak na Zachodzie mieliśmy obsesję na punkcie szczęścia i czuliśmy się bardziej niespokojni, przygnębieni i zestresowani.

Postanowiłem zagłębić się w temat i sprawdzić, jakie starożytne tajemnice można odkryć dzięki naukowemu badaniu najbardziej niedocenianej emocji w historii: zadowolenia.

Zadowolenie a szczęście

Aby rozpocząć dochodzenie, po tym jak zostałem zatrudniony na Uniwersytecie Yale, mój nowy zespół badawczy zagłębił się w ponad 5000 lat filozofii człowieka i 200 lat badań naukowych nad naturą umysłu.

Kiedy kurz opadł, wyłoniły się dwie różne strategie, których ludzie używają od tysięcy lat, aby znaleźć jakąś formę dobrobytu.

Pierwsza to „Strategia Więcej”

gdzie ludzie próbują znaleźć więcej pieniędzy, więcej władzy, więcej rzeczy, więcej walidacji i więcej sukcesu ze świata poza nimi. Gdybym zaoferował ci teraz 1000 dolarów, jestem pewien, że byłbyś bardzo szczęśliwy. Dobrze jest się do tego przyznać – ja też byłbym szczęśliwy.

Jedynym problemem jest kolejne pytanie: Jak długo trwa szczęście z otrzymania tych pieniędzy? Jak tylko włożysz pieniądze do kieszeni, szczęście zaczyna maleć i wkrótce okaże się, że potrzebujesz kolejnego uderzenia.

Podczas gdy nie ma nic złego w tymczasowych impulsach w dobrym samopoczuciu, problem ze strategią Więcej polega na tym, że nie jest ona po prostu trwała. Strategia Więcej kosztuje dużo czasu, energii i zasobów, aby ją utrzymać.

Przeglądając nieskończone korytarze Amazon.com, można znaleźć ponad 20 000 książek samopomocowych ze słowem „szczęście” w tytule. Każda z nich obiecuje jaśniejszą, bardziej pozytywną przyszłość poprzez praktyki odwołujące się do najpopularniejszej na świecie emocji. Jest coś takiego w szczęściu, że wszyscy są nim zauroczeni, ale jednocześnie niewielu wydaje się je znajdować.

Szczęście może nie trwać długo, ale zadowolenie będzie zawsze. Tu właśnie pojawia się druga strategia, którą warto dogłębnie przestudiować.

Druga to „Strategia wystarczania”

gdzie ludzie kierują swoją uwagę do wewnątrz, aby znaleźć szczęście, które już jest w nich. Podczas przelewania przez tysiące lat starożytnych tradycji mądrości, mój zespół i ja byliśmy zszokowani, aby odkryć, że starożytni prawie nigdy nie używali słowa szczęście, kiedy mówili o tym, co to znaczy być dobrym.