Dieta i odżywianie Siłownia

Definicja zdrowego odżywiania

Jeśli zapytasz grupę ludzi, co oznacza dla nich zdrowe odżywianie, prawdopodobnie za każdym razem otrzymasz inną odpowiedź.

Dla niektórych, zdrowe odżywianie oznacza ograniczanie nawyku fast foodów lub spożywanie większej ilości owoców i warzyw, podczas gdy dla innych może to oznaczać okazjonalne cieszenie się kawałkiem ciasta bez poczucia winy.

Jeszcze inni, którzy mają pewne schorzenia, a nawet alergie pokarmowe, mogą pojmować pojęcie zdrowego odżywiania na swój własny, unikalny sposób.

W skrócie, nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to, co oznacza zdrowe odżywianie.

Zdrowe odżywianie to człowiek, a jako ludzie wszyscy mamy różne pragnienia i potrzeby, które nieuchronnie wpływają na nasze wybory żywieniowe.

Co więcej, to, co oznacza dla ciebie zdrowe odżywianie, może się nawet zmienić na różnych etapach twojego życia, gdy będziesz się rozwijać i dostosowywać do ciągle zmieniających się potrzeb.

Ten artykuł bada ludzką stronę zdrowego odżywiania, a ja zapewniam moje własne wskazówki, aby to ułatwić.

Co oznacza dla mnie zdrowe odżywianie

Definicja zdrowego odżywiania zmieniła się dla mnie kilka razy w ciągu ostatnich kilku lat.

Kiedy byłam na studiach, zdrowe odżywianie polegało na przestrzeganiu wytycznych żywieniowych i robieniu wszystkiego zgodnie z książką. Oznaczało to jednak, że mój pogląd na jedzenie na moim talerzu uległ zmianie. Z posiłków, które mi smakowały, przeszłam do jedzenia tylko składników odżywczych.

Nagle przeszedłem od tradycyjnego kostarykańskiego gallo pinto – czyli ryżu i fasoli – do widzenia złożonych węglowodanów i białek pochodzenia roślinnego.

Kiedy zaczęłam praktykować jako dietetyk, przekonanie, że dietetyk powinien wyglądać w określony sposób lub pasować do określonego typu ciała, doprowadziło mnie do przekonania, że zdrowe odżywianie oznacza mierzenie jedzenia, aby wiedzieć dokładnie, co spożywam. Mogłam jeść, co tylko chciałam, o ile składniki odżywcze, których potrzebowałam, były uwzględnione.

Dawałam mojemu ciału wszystko, czego potrzebowało, by być zdrowym, ale zdrowe odżywianie wykracza poza składniki odżywcze. Chodzi również o to, jak się czujesz, a jedzenie jest istotną częścią kultury i wydarzeń społecznych, więc powinno być czymś, co sprawia nam przyjemność.

Dziś mam inne podejście do zdrowego odżywiania. Jestem o wiele bardziej elastyczna w kwestii moich posiłków i rozumiem, że równowaga jest kluczem do bycia odżywionym i zadowolonym z jedzenia.

Zdrowe odżywianie oznacza teraz, że przez większość czasu upewniam się, że na moim talerzu znajdują się produkty ze wszystkich grup żywnościowych, bez konieczności odmierzania czegokolwiek lub zastanawiania się nad tym, czy białko jest pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego lub czy węglowodany proste czy złożone.

Oznacza to również, że mogę cieszyć się wszystkim po trochu – w tym słodyczami, fast foodami i deserami – z umiarem i bez potrzeby mierzenia czy rozliczania.

Jak widzisz, znalezienie równowagi, która działa dla mnie, nie stało się z dnia na dzień. Wręcz przeciwnie, moja definicja zdrowego odżywiania zmieniała się w miarę przechodzenia przez różne etapy mojego życia.

Tak długo jak Twoim celem jest odżywianie swojego ciała i słuchanie tego, czego potrzebuje, możesz również nadać zdrowemu odżywianiu swoje własne znaczenie, ponieważ zdrowe odżywianie jest dla każdego.