Filozofia

Ichigo Ichie

Czy masz poczucie, że czas się wymyka? Czy jesteś w stanie przeżyć każdą chwilę swojego życia, zanim zostanie ona bezpowrotnie stracona? Japońska koncepcja Ichigo ichie uczy, jak cenić każdą życiową okazję.

Co to jest Ichigo Ichie?

Ichigo ichie, co tłumaczy się jako „jeden raz, jedno spotkanie”, zachęca nas do docenienia natury każdej chwili, ponieważ nie powtórzy się ona w dokładnie taki sam sposób.

Ten czteroliterowy idiom lub yojijukugo przypomina nam, że każda chwila jest ulotna i powinniśmy pielęgnować esencję każdego momentu, który napotykamy. Tłumaczy się to również jako „raz w życiu” i „tylko tym razem”, chodzi o to, aby cieszyć się każdym spotkaniem, ponieważ może ono już nigdy nie mieć miejsca, nawet z tymi samymi ludźmi i w tym samym miejscu.

Ichi-go Ichi-e przytacza, że nie możemy odtworzyć ani powtórzyć żadnego momentu w życiu. Dlatego każda chwila jest szansą „raz w życiu”. Ta japońska koncepcja jest ściśle związana z buddyzmem Zen i japońską ceremonią picia herbaty. Jest również związana z koncepcjami mindfulness i nietrwałości.

Pochodzenie Ichigo Ichie

Uważa się, że termin ten pochodzi od XVI-wiecznego wyrażenia „ichigo ni ichido” oznaczającego „jedną szansę w życiu” autorstwa Sen no Rikyū, mistrza herbaty. Buddyjskie słowo Ichigo oznacza „od urodzenia do śmierci” lub „całe życie”.

Zwrot Ichi-go ichi-e został później ukuty przez IiNaosuke, głównego administratora szogunatu Tokugawa, który żył w latach 1815-1860.

Według legend, życie Naosuke było bardzo zagrożone z powodu powtarzających się gróźb zamachu. Dlatego też każdego dnia, gdy zaparzał herbatę, robił to tak, jakby to była jego ostatnia. Dlatego też bardzo dbał o to, by przyrządzać herbatę i upewniał się, że proces ten sprawia mu przyjemność. Każdego dnia herbata smakowała inaczej i wyjątkowo, lepiej niż poprzedniego dnia. Wkrótce zdał sobie sprawę, że „właśnie teraz” jest idealnym momentem, aby cieszyć się filiżanką herbaty, którą właśnie zrobił, ponieważ nigdy nie będzie w stanie zrobić innej filiżanki herbaty dokładnie takiej jak ta.

Ichigo ichie to świadomość, że wszystko jest nietrwałe i dlatego powinniśmy to ogarnąć.

„Pij herbatę powoli i z pietyzmem, jakby była osią, na której obraca się ziemia – powoli, równomiernie, bez pośpiechu ku przyszłości. Żyj aktualną chwilą. Tylko ta chwila jest życiem”. – Thich Nhat Hanh

Zrozumienie Ichigo ichie

Ichi-go ichi-e można również przetłumaczyć na „W tej chwili, okazja” i „Kiedyś, spotkanie”, według autora Héctora Garcíi i wielokrotnie nagradzanego autora Francesca Mirallesa. Autorzy Księgi Ichigo Ichie, Héctor i Francesc wyjaśniają, że ta japońska koncepcja mówi nam, że „każde spotkanie, wszystko, czego doświadczamy, jest unikalnym skarbem, który już nigdy nie powtórzy się w ten sam sposób. Jeśli więc pozwolimy mu się wymknąć, nie ciesząc się nim, chwila ta zostanie utracona na zawsze.” {1} Autorzy uważają, że świadomość Ichigo Ichie może pozwolić nam zrozumieć wartość każdej chwili i docenić każdy moment spędzony z naszymi bliskimi, ponieważ są one bezcenne.

„Kiedy coś robisz, powinieneś spalić się całkowicie, jak dobre ognisko, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu”. – Shunryu Suzuki