Psychologia

Jak poradzić sobie żalem?

Oto jak radzić sobie z pozbawionym praw żalem:

Postrzegaj swój ból jako uzasadniony

Postrzeganie przyjaźni jako mniej wartościowych może wpływać zarówno na wsparcie, jakie otrzymujemy w czasie żałoby (lub jego brak), jak i na sposób, w jaki ją przetwarzamy. Badania wykazują, że tłumienie i nieotwieranie się, zwłaszcza w związku z naszym żalem, może prowadzić do izolacji, niepokoju i zmęczenia. Aby uniknąć tłumienia naszego bólu, ważne jest, aby rozpoznać naszą stratę i potwierdzić nasze uczucia. Musimy uznać, że nasze zakończenia przyjaźni są znaczące i tak je traktować.

Podziel się swoim żalem z kimś, komu możesz zaufać

Mimo że społeczeństwo może delegitymizować nasz smutek, możemy rozeznać, do kogo się zwrócić i znaleźć wsparcie u osób, które rozumieją, że utrata przyjaźni również może być niszcząca. W jednym z badań stwierdzono, że podczas żałoby wsparcie społeczne było związane z lepszą jakością życia, więc otwarcie się może pomóc nam w procesie. Wszyscy mogą nie być wyrozumiali, ale będąc wrażliwym na nasz smutek, oduczamy się hierarchii związków i potwierdzamy znaczenie naszej straty.

Znajdź ofertę w swoim żalu

Kiedy potrafimy nadać znaczenie naszemu smutkowi, jego ból łagodnieje. Chociaż ważne jest, aby przyznać się do smutku, można to zrobić, będąc jednocześnie optymistą w kwestii tego, co oferuje nam to rozstanie: być może nową wiedzę na temat tego, czego potrzebujemy od przyjaciół lub więcej czasu na stworzenie nowych, lub uznanie, że nasz smutek jest nagrodą za miłość, której mieliśmy okazję doświadczyć z przyjacielem.

Utrata przyjaciela jest tym bardziej druzgocąca, gdy strata nie jest w pełni zrozumiana lub potwierdzona przez innych, ale gdy uznamy wpływ przyjaźni na nasze życie, tworzymy przestrzeń, by w pełni odczuć żal, który pojawia się, gdy przyjaźnie się kończą.