Filozofia

Nunchi

Czy zastanawiasz się, dlaczego niektórzy ludzie po prostu zapalają pokój od momentu, w którym po prostu wchodzą? Zastanawiasz się, jak obcy człowiek może tak dobrze czytać w twoich myślach? Czy masz zdolność do utrzymania harmonijnych relacji z każdym, z kim masz dziś kontakt? Jeśli nie wiesz dlaczego i jak, to czas zapoznać się z tradycyjną koreańską koncepcją – Nunchi.

Czym jest Nunchi?

Nunchi to koreańskie słowo, które tłumaczy się jako „miara oka”.

Jest to miękka umiejętność, subtelna sztuka oceniania myśli i uczuć innych ludzi w celu budowania zaufania, harmonii i połączenia.

Wprowadzone do Korei około 2500 lat temu wraz z naukami Konfucjusza, Nunchi, znane również jako noonchi, jest sztuką i umiejętnością dostrajania się do myśli i uczuć innych ludzi. W Korei nawet dzieci w pierwszych latach życia są świadome tej koncepcji.

Koreańska filozofia obejmuje sposoby ustalania nastrojów innych osób poprzez przebywanie z nimi i skuteczne komunikowanie się w kulturze wysokiego kontekstu (gdzie harmonia i dobro grupy są przedkładane nad osiągnięcia indywidualne). W Korei relacje osobiste są ważniejsze niż biznes. Tak więc Nunchi jest kluczowe dla wzmocnienia relacji interpersonalnych i ustanowienia wzajemnego zaufania.

W kulturze chińskiej Nunchi oznacza siłę/moc oka, ale to samo w kulturze zachodniej określa się jako inteligencję emocjonalną. Euny Hong, autorka książki „The Power of Nunchi: the Korean Secret to Happiness and Success” twierdzi jednak, że inteligencja emocjonalna skupia się przede wszystkim na wczuwaniu się w uczucia innych ludzi, natomiast osoby posiadające nunchi potrafią ocenić temperaturę pomieszczenia, do którego wchodzą i odpowiednio dostosować swoje działania. Nunchi polega na zrozumieniu własnego statusu w stosunku do osoby, z którą wchodzi się w interakcję.

Ludzie, którym brakuje nunchi są nieporadni, nie potrafią szybko zrozumieć sytuacji i wydają się nie mieć zdrowego rozsądku. Zrozumienie tej wspaniałej filozofii pomoże człowiekowi wyczuć i odnieść się do stanu umysłu innych ludzi, uzyskać bazowe zrozumienie osoby, którą spotkał, zbudować pełen szacunku rapport i utrzymać harmonię.

Według Euny Hong, nunchi dobrze nadaje się do współczesnego życia, ponieważ wymaga szybkości i zdolności adaptacyjnych, aby dogonić szybko rozwijający się, cyfrowy świat.

Dziś żyjemy w świecie, w którym ludzie dodają lub usuwają przyjaciół, a nie nawiązują znajomości. Media społecznościowe rządzą naszym życiem tak bardzo, że skupiamy się bardziej na życiu innych niż na naszym stylu życia, potrzebach chce i celach. Stres i niepokój stały się naszymi partnerami życiowymi i uniemożliwiają nam osiągnięcie pełnego potencjału. W dążeniu do przetrwania ostrej konkurencji stajemy się bardziej skoncentrowani na sobie.

Z czasem stajemy się bardziej indywidualistyczni i mniej empatyczni wobec siebie i innych. Często spotykamy się z kłótniami z przyjaciółmi, nieporozumieniami, chaosem i konfliktami. Nie potrafimy dopasować się do różnorodnych sytuacji społecznych. W przypadku introwertyków sytuacja jest jeszcze gorsza.

Nunchi jest potężną techniką, która pozwala połączyć się z samym sobą, kontrolować swój umysł, budować harmonijne relacje, unikać chaosu, zachować równowagę w stresującej sytuacji oraz wzmocnić życie osobiste, społeczne i zawodowe. W przeciwieństwie do większości krajów zachodnich, które podkreślają autonomię i indywidualizm, nunchi podkreśla jedność, kolektywizm i budowanie relacji.

Krótko mówiąc, Nunchi to droga do lepszego życia!!! To ucieczka, aby stać się zdrowszym i szczęśliwszym.

Wydaje się, że Nunchi odegrało wielką rolę w szybkim rozwoju Korei i jej transformacji z biednego kraju do kraju o wysokich dochodach w ciągu zaledwie kilku pokoleń. Nie tylko stabilność ekonomiczna, ale Korea stała się również silnym kulturowo narodem.

Ale jakie jest właściwe podejście do Nunchi?

Autorka Euny Hong w swojej książce wspomina, że nunchi jest sztuką używania pięciu zmysłów wraz z szóstym zmysłem do zrozumienia pomysłów, myśli i uczuć innych osób. Na podstawie swojej książki wymieniła osiem zasad Nunchi.