Mariah Jordan z Cleveland, jedna ze zwyciężczyń konkursu stypendialnego GGSC Purpose Challenge, jako dziecko często towarzyszyła swojej babci w wizytach u lekarza. Z czasem, obserwując doświadczenia babci, zaczęła dostrzegać nierówności rasowe istniejące w opiece zdrowotnej. Później została wolontariuszką w placówce medycznej i prowadziła badania nad rakiem u Afroamerykanów, pracując nad wyeliminowaniem nierówności zdrowotnych i wprowadzeniem większej wrażliwości kulturowej do dziedziny medycyny.
William Damon, autor książki „The Path to Purpose” i profesor w Stanford, spędził prawie 20 lat badając, jak ludzie rozwijają cel w pracy, rodzinie i życiu obywatelskim. Jak opisuje, cel jest czymś w rodzaju reakcji chemicznej, która zachodzi, gdy nasze umiejętności spotykają się z potrzebami świata. Młodzi ludzie muszą zidentyfikować coś w swoim otoczeniu, co można by poprawić, niezależnie od tego, czy jest to polityka, czy nowoczesna muzyka jazzowa, i rozpoznać w sobie coś, co mogą wnieść do tego problemu – umiejętności przywódcze, powiedzmy, lub kreatywność.
Znajomość swoich umiejętności i zainteresowań – a w szerszym sensie swojej tożsamości – wydaje się być kluczem do dążenia do celu. W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku uczniowie szkół średnich i studenci odpowiadali na pytania dotyczące ich poczucia celu, a także poczucia tożsamości – czyli tego, jakie zawody, wartości, przyjaźnie, polityka, religia i role płciowe chcieliby mieć w życiu. Naukowcy odkryli, że im bardziej ugruntowane było ich poczucie tożsamości, tym bardziej byli celowi. Z kolei byli oni również szczęśliwsi i mieli większą nadzieję na przyszłość.